Araba Lastiği Seçerken Dikkat! Bunları Bilmeniz İşinize Yarayabilir

Araba Lastiği Seçerken Dikkat! Bunları Bilmeniz İşinize Yarayabilir
Aracınıza uygun lastik ebadını bulun
Lastik Ara
Fiyat listesine göz atın
Fiyat Listesi
Size en yakın hizmet noktasını bulun
Bayiler

Aracınıza en uygun lastik seçimi nasıl yapılır? Araç lastik seçiminde püf noktalar nelerdir? Lastik seçiminde tüm merak edilenleri, sizin için maddelediğimiz yazımıza göz atmadan, araç lastik değişimine karar vermeyin!

Araba satın alırken, yedek parça değişimlerinin kolaylığı ile parça fiyatları gibi detaylar ne kadar önemliyse, arabanıza doğru lastiği seçmek de bir o kadar mühim. Doğru lastik seçilmediği takdirde kazalar kaçınılmaz olabildiği gibi araçtan yakıt tasarrufu etmek gibi konular da rafa kalkabiliyor. O nedenle sıfır ya da ikinci el fark etmeksizin aracınızın doğru lastiklere sahip olduğundan emin olmalısınız. 

1. Lastiklerinizin Ebatlarından Emin Olun!

Sıfır bir otomobilde takılı olan lastikler, unutmayın ki her zaman doğru ebatları gösterecektir. Bu nedenle aracınız için doğru ebatları hali hazırda takılı olan lastik kontrolünden çıkarmanız mümkündür. Bunun için lastiklerin yanaklarında yer alan yazılar, size yardımcı olacaktır. Eğer ki aracınız ikinci el ise, o noktada bir lastik uzmanına danışarak, takılı olan lastiğin aracınız ile uyumlu olup olmadığı konusunda 

bilgi alabilirsiniz. Bir diğer önerimiz ise aracınızın kullanım kataloğu. Bu katalog içerisinde arabanız için en uygun araç lastik ebatları yazıyor olacaktır.

Arabanızın doğru lastik ebatlarını bilmeniz ve buna göre lastik tercih etmeniz, aracınızın sağlığı ve sizin de yaşam sağlığınız için hayati önem taşımaktadır. Farklı boyutlardaki lastik kullanımı, aracın sürüş halindeyken dengesini bozabileceği için kaza olasılığı yüksek olacaktır.

2. Lastik Üretim Tarihlerine Mutlaka Bakın!

Lastik alırken, üretim tarihlerine bakıyor musunuz? Pek çoğumuz için üretim tarihi önemli olmasa da aslında lastiğin kullanım ömrü konusunda bize oldukça önemli bir bilgi verdiğini söylemek yanlış olmayacaktır. Bu noktadaki önerimiz ise, üretim tarihi 10 yıldan fazla olan lastikleri kullanmamanız yönünde. Bu gibi lastikler görünürde hiçbir sıkıntısı yokmuş gibi gözükse dahi, sürüş esnasında size zorluk çıkaracaktır. Ayrıca lastiğin kısa ömürlü olacağını da belirtmek isteriz. Lastiklerin üretim tarihleri içinse yine lastiklerin yanaklarında bulunan “DOT” yazısının ardındaki sembollerin, son 2 hanesine bakmanız yeterli olacaktır.

Öte yandan, kullanılmış lastikleri de tercih etmemenizde fayda var. Aynı problemler ve tehlikeler görülebileceği için önce can güvenliği diyor ve 10 yıldan az, kullanılmamış lastikleri tercih etmenizi öneriyoruz.

3. Lastik Kesit Derinliği ve Desen Derinliğine Dikkat Edin!

Lastik kesit derinliği, lastiğin genişliğini ifade eder. Yine lastiklerin yanaklarında yer alan sembollerden, aracınıza uygun ebattaki genişliği öğrenebilmeniz mümkündür. Önerimiz ise araç üreticisinin belirttiği ölçülerden çıkmamanız yönündedir. Geniş lastikler, daha iyi bir yol tutuşu sunsa da çoğunlukla yağmurlu ve ıslak zeminde arabayı büyük ölçüde zorlayan faktörler arasındadır.

Lastik desen derinliği ise lastik yüzeyi üzerindeki girinti ve çıkıntıları ifade eder. Zamana ve kullanıma bağlı olarak aşınan bu desenler, araba lastiğinin değiştirilmesi hususunda bize ipucu verir. Önerimiz tabii ki aşınmalar fazla görülmeden, lastiğin değiştirilmesi yönündedir. Diğer yandan lastik seçiminde de önemli olan bu desenler, her bir tekerlek için aynı model ve aynı desende olmalıdır. Farklı desen ve modeldeki lastik seçimlerinin, arabanın dengesini bozan en büyük faktörlerden biri olduğu unutulmamalıdır.

4. Lastik Seçiminizi Kullanımınıza Göre Tercih Edin

Aracınızı daha çok yük taşımada mı kullanıyorsunuz? O halde lastik seçiminizi buna göre yapmalısınız. Yük sınıfına göre farklılık gösteren lastikleri, aracınızın ölçüleri doğrultusunda tercih etmeli ve bu ölçülerin dışına çıkmamaya özen göstermelisiniz.

5. Mevsim ve İklim Koşullarına Aman Dikkat!

Yaşadığınız bölgenin hava ve iklim şartlarına göre lastik seçimi yapmanız, son derece önemli. Bunun için de belirtilen ölçümler ise şu şekilde;

Hava sıcaklığı +7 derecenin üzerinde seyrettiği iklim koşullarında, yaz lastikleri,

Hava sıcaklığının +7 derecenin altında seyreden iklim koşullarında ise kış lastikleri kullanmanız gerekmektedir.

İklim koşullarına göre lastik seçimi yapmak, size uzun vadede emniyetli bir sürüş sağlayacağı gibi, pek çok konuda tasarruf etmenize de yardımcı olacaktır. Bu nedenle mevsime göre lastik seçimi yapmak, en çok dikkat etmeniz gereken konulardan biridir.

Bir Lastikte Aradığınız Her Şey Bridgestone’da Mevcut

Her yönden iyi bir lastik seçimi yapmak, hayati önem taşır. Lastiğinizin uzun ömürlü olması ayrıca size büyük oranda tasarruf da getirecektir. Bu nedenle lastik seçerken, yukarıda sizin için sıraladığımız maddelere öncelik verip, ardından Bridgestone Emniyet Lastikleri’ne mutlaka göz atmalısınız.

Aracınızın modeline ve ihtiyacınıza göre aradığınız her türden lastiğe ulaşacağınız Bridgestone lastikleri için lastik seçimi yazan alana tıklayabilirsiniz.