Site takip
Bridgestone Bridgestone Bridgestone Bridgestone Bridgestone Bridgestone

HABERLER

11.02.2011

Brisa, Bandag Yatırımı ile Hizmet Gamını Genişletiyor

Bandag Yatırımı

3.600.000 dolar yatırımla Amerika merkezli lastik kaplama şirketi Bandag’ın Türkiye operasyonlarını Bridgestone Avrupa’nın iştiraki Bandag AG’den...

3.600.000 dolar yatırımla Amerika merkezli lastik kaplama şirketi Bandag’ın Türkiye operasyonlarını Bridgestone Avrupa’nın iştiraki Bandag AG’den satın alma konusunda mutabakata varan Brisa, genişlettiği hizmet portföyü ile taşımacılık sektörüne maliyet avantajı sağlıyor ve çevre korumasına katkıda bulunuyor.

Türkiye lastik endüstrisinin lider kuruluşu Brisa, pazar liderliğinin yanı sıra, tüketici odaklı yaklaşımı ile hizmet portföyünü daha da genişletmek hedefi doğrultusunda yatırımlarını sürdürüyor.

Dünya lastik pazarı lideri Japon Bridgestone Corporation ve Sabancı Holding ortaklığında faaliyetlerini sürdüren Brisa, toplam hizmet kalitesini artırmak ve operasyon şemsiyesini zenginleştirmek amacı ile lastik kaplama şirketi Bandag’ın Türkiye operasyonlarını Bridgestone Avrupa’dan satın alarak bünyesine katıyor. Brisa bu önemli adım için 3.600.000 (üç milyon altı yüz bin) ABD doları tutarında yatırım gerçekleştiriyor.

Bu satın alma hamlesinin, Brisa’nın ‘sürdürülebilir büyüme ile topluma üstün değerler sunmak’ misyonu doğrultusunda gerçekleştirildiğini dile getiren Genel Müdür Hakan Bayman sözlerini şöyle sürdürdü: “Bridgestone ve Lassa markalarımızla gerek Türkiye’de, gerekse uluslararası pazarlarlarda müşterilerimize en üst kalitede ürünler sunuyoruz. Bunun da ötesinde, tüketici ihtiyaç ve beklentilerini en iyi şekilde karşılayan hizmet ve ürünleri geliştiriyoruz. Bandag tarafından gerçekleştirilen lastik kaplama hizmetleri, otobüs ve kamyonlarda kullanılan kaliteli lastiklerin ömrünü uzatıyor. Böylece toplam sahip olma maliyetinde tasarruf sağlanıyor”.

Hakan Bayman ayrıca bu yatırımla birlikte, ülkede yıllık hurda lastik atma gereksinimini yüzlerce ton azaltmayı hedeflediklerini ve böylece daha az lastik atığı ile çevre korunmasına katkı sağlayacaklarını da önemle belirtti.

Bandag tarafından sunulan lastik kaplama teknolojisinin, taşımacılık endüstrisinin işletme masraflarını azalttığını da söyleyen Brisa Genel Müdürü Bayman, “Kaliteli bir otobüs veya kamyon lastiğinin ömrü, kaplama teknolojisi ile iki ya da üç kez çoğaltılabilir. Böylece işletme maliyetlerinde ciddi bir azalma elde edilir” şeklinde konuştu.

Satın alma ile ilgili olarak Brisa’dan Kamuyou Aydınlatma Paltformu’na (KAP) yapılan yazılı açıklamada, Bandag Lastik Mamülleri Ticaret Limited Şirketi’ne ait toplam 7,508 (yedi bin beş yüz sekiz) hissenin üç milyon altı yüz bin Amerikan Doları karşılığında satın alınmasına karar verildiği ve alım işlemlerinin gerçekleşmesinin gerekli yasal izinlerin alınmasına bağlı olduğu ifadesine yer verildi.

1957 yılında kurulan ve küresel lastik kaplama pazarının lider kuruluşlarından olan Bandag, 2007 yılında bir milyar elli milyon dolarlık bir yatırımla Bridgestone Corporation tarafından satın alınmıştı. Bandag’ın Türkiye operasyonları ise bugüne dek Bridgestone Avrupa bünyesinde gerçekleştiriliyordu.