Lastik Ebat Ölçümü Nedir, Nasıl Hesaplanır?

Lastik Ebat Ölçümü Nedir, Nasıl Hesaplanır?
Aracınıza uygun lastik ebadını bulun
Lastik Ara
Fiyat listesine göz atın
Fiyat Listesi
Size en yakın hizmet noktasını bulun
Bayiler

Aracınızın lastikleri, şüphesiz ki otomobilinizin en önemli güvenlik unsurlarından birini oluşturuyor. Lastik ebatlarınız ise bu güvenliği destekleyici detaylar arasında yer alıyor.

Her ne kadar lastiklerinizin aşınma durumu, yaşı ya da mevsime göre lastik seçimi gibi etkenler önemli olsa da aracınıza uygun lastik ebatlarını tercih etmeniz de bir o kadar mühim. Doğru ölçülerde lastik seçimi yapılmadığı takdirde, büyük facialara sebep olabilecek lastik ebat ölçüleri ve hesaplanması hakkındaki tüm merak edilenleri açıklıyoruz. Dilerseniz öncelikle, lastik ebat ölçümüne nereden erişebileceğinize bakalım.

Lastik Ebat Ölçümü Nerede Yazar?

Aracınızın sahip olduğu lastikler, ne kadar iyi ve kuralına uygun seçilmiş ise yol güvenliğiniz de aynı oranda artış gösterecektir. “Peki, aracıma uygun lastik ebat ölçülerine nereden ulaşacağım” diye soranlardansanız, bu konuya açıklık getirmek isteriz. Lastiklerinizin, yanaklarına dikkatlice baktıysanız, üzerinde yer alan bazı numaralar olduğunu fark etmişsinizdir. Bunların biri, size lastiğinizin ömrü hakkında bilgi verirken; diğeriyse lastiklerinizin ebatlarını söylüyor olacaktır.

Buradaki önemli nokta, takılı olan lastiklerinizin doğru olup olmadığı hususudur. Eğer ki aracınız sıfır ise halihazırda üzerinde takılı olan lastikler, size doğru oranı verecektir. Fakat ikinci el bir araç sahibi iseniz, doğru ölçüler için aracınızın benzin kapağına bakmanız yeterli olacaktır. Burada göreceğiniz örneğin; “205/55R16” gibi rakamsal ifadeler, size lastik ebat ölçüsünü gösterecektir. Peki, bu anlam ne ifade ediyor?

205, lastiğinizin kesit genişliğinin, milimetre cinsinden karşılığını söyler. Diğer yandan 55, lastiğin kesit oranıdır. Ancak, taban(sırt) genişliği olan 205’in, yüzdelik dilimdeki oranıdır. Sondaki 16 ifadesi ise lastiğin inç cinsinden jant çapını gösterir. Görüldüğü gibi lastik ebatlarını okumak, oldukça basittir.

Lastik Ebat Ölçümü Nasıl Hesaplanır?

Otomobil üreticinizin, belirlediği bazı lastik ebat ölçüleri bulunur. Bu ölçülerin dışına çıkılacaksa da kişilerin, toplam lastik ebat ölçülerinin %3 oranından daha fazla ya da daha az değişiklik göstermeyen lastik seçimi yapmaları önerilir. Burada dikkat etmeniz gereken, farklı ölçüde bir lastik seçimi yapacağınızda %3 kuralını ihmal etmemenizdir. Peki, bu hesaplamayı nasıl yapabilirsiniz?

Yukarıda, daha önce verdiğimiz 205/55R16 ölçüsünü baz alalım. 205, lastiğin yere temas eden kısmı iken; 55 ise yüzdelik orandaki ifadesi idi. Şöyle ki;

205 x 0,55= 112,75 mm’lik bir ifadeyi yani lastiğin yanak yüksekliğini temsil eder. Diğer taraftan 1 inç, 25,4 mm’yi ifade ettiği için, 16 inçlik bir jantı, yine milimetre hesabına çevirmemiz gerekecektir.

16 x 25,4 = 406,4 mm ise jantın, mm cinsinden ifadesini gösterir. Lastiğinizin yüksekliğini hesaplamak için yanak yüksekliğini ifade eden kısmın alt ve üst için toplamı ile 16 inçlik jantın mm cinsinden ifadesi olan 406,4’ü toplamanız gerekmektedir.

Yani; 112,75 + 112,75 + 406,4 = 631,9 mm lastiğinizin yüksekliğini ifade eder. İşte burada çıkan 631,9’luk ifadenin yüzde %3 fazlası ya da %3 eksiği, seçeceğiniz lastiğin toplam yükseklik ölçüsüne denk düşmelidir.

İdeal Lastik Ebadı Seçmenin Önemi

Aracınızda kullanacağınız lastik ölçülerini, belirli sebeplerden ötürü değiştirmek isteyebilirsiniz. Bunlar, daha spor bir görünüm, zemin tutuş performansını artırma ya da fren mesafesi gibi etmenler olabilir. Ancak daha önce de belirttiğimiz gibi %3 kuralına sabit kalmanız, güvenliğiniz için doğru olacaktır. Bunun için öncelikle;

  • Lastik ebadının, otomobilinizin yapısı ile uyumlu olmasına,
  • Hareket için yeterli bir mesafenin bırakılmasına,
  • Fren çatalı için de uygun bir mesafenin olmasına dikkat etmenizi öneriyoruz.

İdeal ebatlarda lastik seçimi yapmadığınız takdirde;

  • Otomobilin ABS ve ESP sistemlerinde bozulma,
  • Debriyajda bozulma,
  • Yanlış hız sayacı göstergesi,
  • Ön düzen ayarlarında bozulma,
  • Yakıt tüketiminde artış,
  • Düzgün viraj alamama ve savrulma gibi pek çok riski de beraberinde getireceğini unutmayın.

Ayrıca yanlış ebatlarda lastik seçiminin, araç muayenesinden geçememesi ve de olası kaza durumlarında sigortanın, ödeme yapmaması gibi faktörlerin de bulunduğu göz ardı edilmemelidir.

Lastik ebat ölçümleri ve daha fazlası için siz de en yakın Bridgestone bayisine gelerek, uzman personellerimizden bilgi alabilirsiniz.