Lastik Hız Endeksi Tablosu Nedir?

Lastik Hız Endeksi Tablosu Nedir?
Aracınıza uygun lastik ebadını bulun
Lastik Ara
Fiyat listesine göz atın
Fiyat Listesi
Size en yakın hizmet noktasını bulun
Bayiler

Araç lastiklerinize hiç dikkatli bakıyor musunuz? Lastiklerinizin yanakları, göz önünde bulundurmanız gereken birtakım bilgiler içerir.

Otomobilinizin lastiklerini değiştirirken, es geçmemeniz gereken bazı kriterler olduğunu söyleyebiliriz. Bunlar arasında, kullanacağınız lastiğin aracınız için belirtilen büyüklükte olması ya da son kullanma tarihinin belirtilen süreyi aşmaması gibi değerler olabilir. Lastik seçerken göz önünde bulundurmanız gereken bir diğer önemli kriter ise hız endeksi olmalıdır. Peki, nedir bu hız endeksi tablosu?

Lastik hız endeksi tablosu, lastikler için belirlenen hız limitlerinin gösterildiği bir şema olarak karşımıza çıkıyor. Hızın endeksini belirten harf ve rakamdan oluşan bu tablo, seçeceğiniz lastiğin hız değerlerini gösteriyor. Lastik yanaklarında ise harf ile belirtilen bu sembol, size seçtiğiniz lastiğin onayladığı maksimum hız değerini gösteriyor. Örneğin; “98Y” ifadesinin yazılı olduğu sembolde “98”, lastiklerin maksimum taşıma yükünü gösterirken, “Y” ise lastiklerin maksimum 300 km hızı desteklediğini söylüyor.

Hız EndeksiLastiğin Yapabileceği Güvenli Maximum Hız (Km/Saat)
 J  100
110 
120 
130 
140 
150 
160 
170 
180 
190 
200 
H 210
V 240
Z 240+
W 270
Y 300

Hız EndeksiLastiğin Yapabileceği Güvenli Maximum Hız (Km/Saat) J 100K 110 L 120 M 130 N 140 P 150 Q 160 R 170 S 180 T 190 U 200 H210V240Z240+W270Y300

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi lastiklerin hız değerleri, harfler ile gösteriliyor. Hız endeksi tablosuna bakıldığında, harflerin A’dan Y’ye doğru gidip, son bulduğu ve karşılıklarının da buna göre büyüdüğü görülüyor. Ayrıca “A” sembolü, kendi içinde sekiz kategoriye ayrılıyor ve yine bunlardan “A1” ile ifade edilen sembol, en düşük hız değeri olan 5 km/h’ye tekabül ediyor.

Lastik Hız Endeksi

Diğer taraftan, “Y” sembolü ise 300 km/h’yi gösteriyor. Fakat bu semboller arasında bazı istisnalar da göze çarpmıyor değil. Şöyle ki; “H”, “U” ve “V” ile ifade edilen semboller, ardışık olarak artan bir sıralamaya tabi tutulmuyorlar. Bunların kendi içindeki karşılıkları ise

 • U, 200 km/h
 • H, 210 km/h
 • V, 240km/h

şeklinde olduğu görülüyor.

Lastik Hız Endeksleri Neden Bu Kadar Önemli?

Yolculuk esnasında güvenli ve de konforlu bir sürüş deneyimi için araç üreticinizin belirlediği kriterleri, mutlaka baz almanız gerekiyor. Belirtilen hız endeksinin altında ya da üzerinde lastik seçimi yapmak, beraberinde lastiklerde hızlı aşınma ya da araç reaksiyonunda farklılık gibi bazı problemleri getirebiliyor. Hal böyleyken, lastik seçimini doğru yapmak da önem kazanıyor. Hız endekslerinde belirtilen değerleri tercih etmenin yanı sıra, mevsimsel lastik seçiminde bu kuralın bazen çiğnenebildiğini de ekleyelim. Fakat elbette ki bazı kurallar ışığında.

Örneğin yaz lastiği seçiminde, otomobil üreticinizin belirlediği hız değerinin altında bir lastik seçimini kesinlikle önermiyoruz. Ancak, kış lastiklerinde hız endeksiyle ilgili kurallar farklılık gösteriyor. Bu da seçeceğiniz kış lastiğinin, belirtilen hız endeksinden daha düşük bir lastik kullanımına yönelebileceğiniz anlamına geliyor. Yalnız bir şart ile. O da hız endeksinin, Q yani 160 km/h’den daha düşük olmaması kaydı ile. AB mevzuatında belirtilen 92/23/AET sayılı direktife göre, kış lastiklerinizin hız değeri, Q endeksinden daha düşük bir hız endeksine sahip olamıyor. Biz de güvenliğiniz için lastik seçiminizi bu kriterlere göre yapmanızı tavsiye ediyoruz.

İdeal Hız Endeksinin Altında Lastik Seçimi Yapılırsa Ne Olur?

Daha evvel de belirttiğimiz gibi üreticinin belirlediği hız endeksini aşmamak, size en güvenli sürüşü sağlayacaktır. Daha düşük bir hız endeksine sahip lastik kullanımında;

 • Aracınızın, direksiyon reaksiyonunda değişiklik,
 • Olası tehlikeli kazalar,
 • Lastiklerinizin, kaza sonrası üretici tarafından garanti dışı kapsamda yer alması,
 • Yine kaza sonrası sigorta şirketinizin, hatalı lastik kullanımı sebebi ile tazminatı ödememesi,
 • Otomobilinizin araç muayenesinden geçememesi ve Trafik kontrolü esnasında, polisler tarafından ceza kesilmesi gibi sonuçlar, kaçınılmaz olacaktır.

İdeal Hız Endeksinin Üzerinde Lastik Seçimi Yapma

Bu durum, hız endeksinin altında yapılan lastik seçimleri kadar tehlike arz etmezken, bazı artıları ve eksilerinin de bulunduğunu söyleyelim. Buna göre yüksek hız endeksine sahip lastikler;

 • Rüzgara karşı sürüşte, aracın zemin ile daha sağlam bir tutuş gösteriyor
 • Araç bu sayede virajlarda daha kuvvetli bir geçiş sağlıyor
 • Sürüş, daha da hassaslaşıyor. Böylece aracın direksiyon hareketleri daha keyifli bir hale dönüşüyor
 • Araç hızlı sürüşte bile kontrollü bir deneyim sunuyor.

Fakat unutulmamalıdır ki;

 • Hızlı lastik demek, pahalı lastik demektir.
 • Tekerleklerin zemin üzerindeki sürtünme gücü fazla olacağından, yakıt tüketimi de artacaktır.

Bu nedenle Bridgestone olarak, emniyetinizi ve cebinizi düşünüyor, lastik seçiminde ideal hız endeksini aşmamanızı öneriyoruz.