Lastik Tamir Kiti Nedir, Nasıl Kullanılır?

Lastik Tamir Kiti Nedir, Nasıl Kullanılır?
Aracınıza uygun lastik ebadını bulun
Lastik Ara
Fiyat listesine göz atın
Fiyat Listesi
Size en yakın hizmet noktasını bulun
Bayiler

Araç kullanan her sürücünün, muhakkak başvurduğu “Lastik Tamir Kiti”nin kullanım amacını, özelliklerini ve çok daha fazlasını sizin için açıklıyoruz.

Araç kullanan her sürücünün, muhakkak başvurduğu “Lastik Tamir Kiti”nin kullanım amacını, özelliklerini ve çok daha fazlasını sizin için açıklıyoruz.

Biliyoruz ki her otomobil sürücüsünün, yolda karşılaşabileceği beklenmedik olaylar için aldığı bazı tedbirler var. Özellikle de araçlarının arızalanma riskine karşı sürücüler, pek çok alet ve gereçleri yanlarında bulunduruyor. Araç arızalanmalarının yanında sürücülerin en sık karşılaştıkları durumlardan biri de lastik patlamalarıdır. Bunun için de sürücülerin tercihi genelde bagajda stepne lastik bulundurmak olsa da size, bugünlerde sıklıkla önerilen bir diğer seçenekten bahsetmek istiyoruz: Lastik Tamir Kiti.

Lastik tamir kiti, yolculuğunuz sırasında patlayan lastikteki 6 mm’den küçük delikleri kapatmak için ideal bir seçenek olabilir.  Bu sayede uzun uzadıya lastik değiştirme derdinden de sürücüleri kurtarıyor. Peki, bu aletler nasıl kullanılıyor, zararları var mı ya da geçici birer çözüm mü? Hepsini sizin için araştırdık.

Lastik Tamir Kiti Nasıl Kullanılır?

Herkesin kolaylıkla uygulayabileceği, son derece basit ve pratik olan bu yöntemin uygulama adımları sırası ile şöyle;

  • Sprey formunda olan kiti kullanmadan önce çalkalayınız.
  • Kitin çubuk kısmını lastiğin supap kısmından çıkmayacak şekilde sıkıştırınız.
  • Spreyin dik konumda olmasına dikkat ederek, püskürtme tuşuna basınız. Köpük formundaki sıvının lastiğin zarar görmüş kısmına dolduğuna emin olunuz.
  • Daha sonra aracınızı hareket ettirerek sıvının dağılmasını sağlayınız.

İşte şimdi, yola kaldığınız yerden devam etmek için hazırsınız!

Lastik Tamir Kiti (Spreyi) Zararlı mı?

Bu sorunun cevabı değişkenlik gösteriyor. Lastik tamir kiti uygulaması basit görünse de bu çözümün geçici olduğunu vurgulamakta fayda var. Diğer yandan bu işlem, yüksek hız esnasında yolda lastiğin patlamasına sebep olabildiği gibi lastiğin içerisindeki tellere zarar verebiliyor. Delik tam kapanmadığından içeri giren nem, lastikteki çelikleri de etkiliyor.

Öte yandan tamir spreyleri, yüksek ölçekli bir kompresör ve solüsyon olarak adlandırılan bir tür sıvıdan oluşuyor. Hava ile temas halindeyse kauçuk bir forma kavuşuyor. Köpük formundaki bu sıvının, lastiğin supap deliğine bulaşması ve kuruması, lastiğe bir daha hava basmayı engelliyor. Ayrıca bu köpük madde, tekerleğin her yerine eşit miktarda yayılım gösteremiyor. Tamir için lastiği götürdüğünüzde ise patlayan kısım kolaylıkla bulunamıyor ve temizlenmesi ise oldukça meşakkatli bir hal alıyor.

Tüm bu sebeplerden ötürü, lastiğinize herhangi bir zarar vermemekle birlikte uzun süreli kullanımlar için önerilmemektedir. Fakat tamir kitleri bir nebze de olsa yola devam edebilmenizi sağlayan bir kit olup seyahatinizin bitiminde mutlaka lastiğinizi bir Lastik Uzmanına göstermenizde fayda vardır. Bu gibi durumlar sonrası lastiğinizin her zaman tamir edilemeyebileceğini ve lastiği değiştirmek zorunda kalabileceğinizi de unutmayın.

Lastik Tamir Kiti Kullandıktan Sonra Aracınızda Ne Kadar Hız Yapabilirsiniz?

Lastik tamir kiti kullanılan bir lastikle hız yapılmaması da öneriliyor. Özellikle asfalt olmayan ve engebeli yollarda çok daha dikkatli bir şekilde sürüş yapılması öneriliyor. Araç lastik tamir kiti kullanılan bir lastiğe sahipseniz 80 km/saat hızın üzerine çıkmamaya özen gösteriniz.

Her Araç için Uygun mu?

Sıkça merak edilenlerden biri de “her araca uygun mu?” sorusu oluyor. Bu konuya şöyle açıklık getirelim. Eğer ki sahip olduğunuz araç, normal ya da hafif ticari araç sınıfından ise otomobilinizin markası ne olursa olsun, kiti kullanmanızda herhangi bir sakınca bulunmayacaktır. Ayrıca motosiklet ve hatta bisiklet gibi araçların tekerlekleri için de kullanabileceğinizi belirtelim.

Tekerleklere geri dönüşü olmayan zararları bulunabilecek bu aletler, bugün pek çok sürücü tarafından tercih ediliyor. Kısa vadede yola devam etmenizi sağlayan bu araçlar, sizi lastik değiştirme derdinden kurtarıp, küçüklükleri ile de aracınız da yer açsalar da geçici bir çözüm oldukları unutulmamalı. Bu nedenle, yolculuğunuzu sonlandırdığınızda, mutlaka uzman ve yetkili bir noktadan destek almak için en yakın lastikçiye kadar gitmenize veya daha güvenli bir yere gitmenizi tavsiye ediyoruz.