Site takip
Bridgestone Bridgestone Bridgestone Bridgestone Bridgestone Bridgestone

HABERLER

12.04.2013

Bridgestone kış lastikleri Kartalkaya’da test edildi

Türkiye’nin lider lastik üreticisi Brisa, kış lastiğinde de liderliği göğüslüyor. Bridgestone kış lastiklerini de yerli olarak üreten Brisa, 9 Şubat 2013 Cumartesi günü Kartalkaya’da düzenlediği organizasyonla kış lastiklerinin performansını bir kez daha gözler önüne serdi.Bridgestone lastiklerini geliştirirken emniyetli olduğu kadar çevreci bir sürüş deneyimi sağlamayı da hedefleyen Brisa, araç sahiplerinin kış lastiklerinin sağladığı emniyetli sürüş konusuna dikkatleri çekiyor. Test sürüşünde kullanılan Bridgestone’un Blizzak ürünlerinin direksiyona cevap verme, frenleme, yanal tutunma, araç dengesi (ön/arka), ivmelenme, çekiş, sürüş kolaylığı ve sürüş emniyeti özellikleriyle üstün bir performans sağladığı gözlendi. Brisa tarafından stratejik bir ürün olarak konumlandırılan ve kurumun sosyal sorumluluğunun bir parçası olarak görülen kış lastikleri, zorlu koşullar için geliştiriliyor ve test ediliyor. Brisa’nın yerli üretimi de yaptığı ve oazara sunduğu Bridgestone kış lastikleri bu sayede hem yumuşak, hem de sıkışmış karlı yüzeylerde güçlü kış performansı sunuyor. Güçlü teknolojisinin yanı sıra yaptığı yatırımlarla üretim kapasitesini ve istihdamını sürekli artıran, hizmet alanında yeni iş alanları yaratan ve de müşteri deneyimini zenginleştiren Brisa, kış lastiği segmentinde de pazar büyümesinin üzerinde bir performans göstererek 2012 yılında 1 milyonun üzerinde kış lastiği satışı gerçekleştirdi.

Bridgestone Blizzak kış lastikleri Kartalkaya’da

Blizzak tecrübesi

Blizzak kış lastikleri serisinin ilk ürünü 1988 yılında geliştirildi. O zamandan bu yana 35 milyon adet üretilen Blizzak serisi lastikler daha iyi bir kış performansı sağlamak üzere sürekli olarak geliştiriliyor. Sağladığı gelişim sayesinde Blizzak günümüzde pek çok otomotiv firması tarafından orijinal ekipman olarak tercih ediliyor.

Bridgestone Blizzak LM32: Karlı ve ıslak zeminde en iyi tutunma

En yüksek AutoBild puanını alan Blizzak LM32; ADAC, ÖAMTC, TCS testlerinde karlı zeminde en üstün performansı sergiliyor

Blizzak Ailesi’nin yeni üyesi Blizzak LM32; karlı, ıslak ve kaygan zeminde sıkı yol tutuş özelliğiyle ön plana çıkıyor. Bridgestone’un güçlendirilmiş yeni teknolojisiyle geliştirilen lastik, her türlü kış koşulunda emniyetli frenleme sağlıyor. Yeni kanalcık teknolojisi sayesinde artan temas yüzeyiyle Blizzak LM32’nin karlı ve buzlu zemin performansı; geliştirilmiş blok yapısı sayesinde de ıslak ve kuru zemin yol tutuş performansı arttırılmış bulunuyor.

Aynı zamanda özel olarak tasarlanmış zig-zag şeklindeki kanalcıklar, ilave kenar etkisi yaratarak, kaygan zeminlerde Blizzak LM32’nin yol kavrama yeteneğini arttırıyor. Öte yandan yüksek yatay oluk hacmiyle daha yüksek kesme etkisi yaratılıyor. Desen yapısı kuru zemin performansını arttıracak şekilde optimize edilmiş olan Blizzak LM32; yüksek yatay oluk hacmi ve daha geniş doğrusal olukları sayesinde daha hızlı ve daha yüksek su tahliyesi sağlayarak suda kızaklama riskini de azaltıyor. Bir önceki referans lastiğe göre; direksiyon hakimiyeti, dengesi ve yola tutunması artırılan Blizzak LM32’nin Türkiye’de de üretimi yapılıyor. Blizzak LM32; Avrupa’da Aston Martin Rapide, Mercedes C-Class ve E-Class&Coupe, Audi A3 ve A8, BMW 5 serisi, VW Golf otomobillerine orijinal ekipman olarak veriliyor.

Bridgestone Blizzak LM80: Yeni nesil SUV ve CUV’ler için üstün kış performansı

Blizzak LM80; ADAC, ACE, ÖAMTC, ARBÖ ve GTÜ 4x4 kış lastiği testlerini rakiplerinden üstün performans göstererek birincilikle tamamladı

Yeni Blizzak LM80 ile kış koşullarında SUV’lerden tam performans almanın keyfine varılıyor. Hem bloklar hem de kanalcıklardaki yüksek kenarları ve dengeli basınç dağılımıyla daha iyi tutunma sağlayan Blizzak LM80’in blok platformları ilave kenar etkisi yaratarak, buzlu ve karlı zeminlerde yol kavrama yeteneğini arttırıyor. Yüksek yatay oluk hacmi sayesinde yüzeydeki karı keserek dağıtan Blizzak LM80, böylece yere tutunmayı güçlendiriyor.

Desen yapısı kuru zemin performansını arttıracak şekilde yenilenen Blizzak LM80, yüksek yatay olukları ve daha geniş doğrusal olukları sayesinde su tahliyesini arttırıyor ve suda kızaklama riskini minimize ediyor.

Blizzak LM80, özel dış ve iç sırt karışımı sayesinde düşük sıcaklıklardaki kar, buz ve ıslak yol koşullarında etkili performans sunarken, düşük yuvarlanma direnciyle de yakıt tüketimine katkı sağlıyor. Yakıt tüketiminin düşmesine yardımcı olan hafif karkas yapısıyla Blizzak LM80, sınıfının en çevreci lastiklerinden biri olarak dikkat çekiyor.

Kış lastiği neden önemli?

•Özel karışımı sayesinde 7 derecenin altındaki kış şartlarında sertleşmeyerek, tutunma özelliklerini koruyor ve sürüş emniyeti sağlıyor.

•İçeriğindeki yüksek silika oranıyla ıslak zeminde sürüş emniyetini arttırıyor.

•Karlı, erimiş karlı ve çamurlu yüzeylerde yaz lastiklerine göre çekiş gücünde %25’e varan avantaj sunuyor.

•Yaz lastikleriyle 50 km/s hızla giden bir aracın fren mesafesi 44 metre iken, kış lastikleriyle bu mesafe 36 metreye kadar düşüyor. Kısalan bu 8 metrelik fren mesafesi de yaklaşık iki binek araç boyuna denk geliyor.

•Karlı bir yüzeyde 45km/s hızla yol alan bir aracın fren mesafesi, zincir takılmış lastikle 31 metre iken kış lastiğiyle 12 metreye düşüyor.

•Kış lastikleri, hava koşullarına uyumlarına göre iki farklı şekilde markalanıyor: M&S (Mud&Snow - Çamur ve Kar) ve Snowflake (Yoğun kar). M&S markalaması, çamurlu ve/veya karlı zeminlerde daha iyi performans gösteren lastiklerin yanaklarında bulunuyor.

•Araçta sadece 2 lastiğin kış lastiği olması ani frenleme, viraj alma gibi manevralar sırasında aracın kontrolünü zorlaştırıyor. Bu nedenle kış lastiklerinin 4’lü set olarak kullanılması gerekiyor.

•Birçok Avrupa ülkesinde, trafikte can güvenliğinin sağlanması adına Kasım ve Nisan ayları arasında kış lastiği kullanımı zorunlu. Bu ülkeler arasında Avusturya, Almanya, Estonya, Finlandiya, Romanya, İtalya, İsveç ve Norveç gibi ülkeler mevcut.

•Avusturya'daki uygulamada, son derece önemli olan lastik dişi derinliğinin de en az 4 milimetre olması zorunlu tutuluyor.

•İtalya’da kış lastiği regülasyonu 2010 yılında uygulamaya konuldu. Geçen sürede kış lastiği kullanımı %20’lerden %40’lara ulaştı.

•Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın hazırladığı "Araçların Yüklenmesine İlişkin Ölçü ve Usuller ile Tartı ve Boyut, Ölçüm Toleransları Hakkındaki Yönetmelik" 8 Kasım’da Resmi Gazete’de yayımlandı. Yönetmelikle Türkiye’de de yolcu ve yük taşıyan araçlara 1 Aralık ve 1 Nisan tarihleri arasında kış lastiği takma zorunluluğu getirildi.

•Kış lastiği regülasyonun tüm araç segmentlerine yaygınlaştırılmasıyla birlikte Türkiye’de şu an %15-%17 oranında olan kış lastiği penetrasyonunun %30’lara çıkacağı öngörülüyor.

Brisa’dan araç sahiplerine özel hizmetler

Siz bize gelemezseniz, biz size geliriz : www.lastik.com.tr

Ekim 2011 itibarıyla Türk lastik sektöründe bir ilke daha imza atarak www.lastik.com.tr internet sitesinden adreste lastik değişimi ve lastik bakımı hizmetine başlayan Brisa, bu hizmetle özellikle lastik satış noktalarına gitmeyi tercih etmeyen, lastik değişimleri ve bakımları için kapıda hizmet almak isteyen ya da iş yoğunluğundan zaman ayıramayan kişileri hedefliyor. www.lastik.com.trüzerinden sunulan hizmetten faydalanan müşteriler; gün, saat ve lokasyon belirterek istedikleri lastikleri alabilme ve hizmet aldıkları noktada ödeme yapabilme özgürlüğüne sahip oluyor. www.lastik.com.tr internet sitesi üzerinden, araç sahiplerine satın aldıkları lastiği değiştirebilme ya da dilediği adres ve tarihte lastiklerine bakım yaptırma olanağı da sağlanıyor. Araçlarının lastik ebadını bilmeyen kullanıcılar ise, araç marka ve modeli bilgilerini vererek 0212 444 65 00 numaralı çağrı merkezinden bilgi alabiliyor. Brisa, geliştirdiği www.lastik.com.tr adresi üzerinden lastik satın alımı ve rotasyon, hava basıncı, lastik kontrolü, diş derinliği ölçümü, balans gibi lastik bakım hizmetlerine ek olarak, yaz ve kış lastiği değişim dönemlerinde lastik saklama hizmeti de veriyor.

Yaz lastikleriniz “Lastik Oteli”nde kış uykusunda

Ürün kalitesinde olduğu kadar, müşteri memnuniyetini arttırmak adına hizmet çeşitliliği sunma konusunda da iddialı olan Brisa; yazın yaz lastiği, kışın ise kış lastiği kullanan araç sahiplerinin kullanmadıkları lastiklerini saklamalarının zor olduğu düşüncesinden yola çıkarak yeni bir uygulama geliştirdi. Kullanılmayan lastiklerin kuru, serin ve güneş ışığı almayan ortamlarda saklanması için harekete geçen Brisa, bu doğrultuda hizmete sunduğu Lastik Oteli ile yaz ve kış koşullarına uygun lastik kullanımını yaygınlaştırmayı hedefliyor.

Brisa, ‘Lastik Oteli’ uygulamasıyla yazlık ve kışlık lastiklerin kullanılmadıkları dönemlerde uygun koşullarda, sigortalı olarak saklanmasını sağlıyor. Böylece müşterilerini lastik saklama derdinden kurtaran Brisa, aynı zamanda lastikleri en ideal şartlarda (kuru, serin, güneş ışığı almayan asit ve yağ benzeri kimyasallardan uzak) muhafaza ederek ömürleri boyunca aynı şekilde performans göstermelerine katkı sağlıyor. Değişim zamanı gelen lastikler ise uzman ve eğitimli servis personeli tarafından değiştiriliyor. Aynı zamanda sektörde bir ilk olan ve lastik satın alma deneyimini mükemmelleştirmek üzere hayata geçirilen lastik.com.tr hizmeti sayesinde lastikler araç sahiplerinin istediği yerde ve tarihte değiştiriliyor. Değişen lastikler saklanmak üzere Lastik Oteli’ne götürülüyor.

Dünyanın lastik devi Bridgestone

1931 yılında kurulan Bridgestone; 150 ülkede, 150.000’e yakın çalışanı ve 25 ülkedeki 180 üretim merkeziyle global lastik endüstrisinin lideri. Tüm araç segmentleri için lastik (otomobil, otobüs, kamyon, uçak, motosiklet) üretmekle birlikte, kaplama çözümleri ve hammadde üretimi gibi farklı alanlarda da faaliyet gösteren Bridgestone, 2011 toplam satış rakamlarına göre hazırlanan Lastik Üreticileri Dünya Sıralaması’nda ilk sırada yer alıyor.

Türkiye’nin lastik devi BRİSA

Brisa’nın kökleri, Sabancı Holding ve ortaklarının girişimiyle 1974 yılında kurulan Lassa ile atıldı. Lastik sektöründe dünyada yaşanan gelişmelere paralel olarak; dünyanın en büyük lastik üreticisi Bridgestone Corporation ile Türkiye’nin öncü kuruluşu Sabancı Holding’in ortaklığı ile 1988’de kurulan Brisa, Türkiye lastik endüstrisinde lider konumda bulunuyor.

Brisa, “Sürdürülebilir büyüme ile topluma üstün değerler sunmak” olarak belirlediği misyonu doğrultusunda geliştirdiği müşteri ve kalite odaklı yaklaşımı, esnek üretim yetenekleri ve dinamik yönetim gücüyle gerek ulusal, gerek küresel düzeyde rekabetçiliğini sürekli üst düzeyde tutuyor.

Test pilotları

Yüksel Küçükerdoğan (Brisa Lastik Performans ve Test Pilotu)

1963 yılında Kocaeli, Gölcük’te doğan Yüksel Küçükerdoğan, lise eğitimini 1982 yılında tamamladı. Otomotiv sporlarına büyük ilgi duyan Küçükerdoğan, 1988’de Brisa bünyesinde Lastik Performans ve Test Pilotu olarak başladığı görevini halen sürdürüyor.

Bugüne kadar otomobil, arazi araçları, kamyon ve otobüs onay projelerinin yanı sıra; Bridgestone’un geliştirme ve müşteri şikayeti projelerinde aktif olarak görev alan test pilotu, reklam ve lansman projelerine de katkı sağlıyor.

Yüksel Küçükerdoğan evli ve iki kız babası.

Hakan Değerli (BMW / MİNİ Sürüş ve Ürün Eğitmeni)

1967 yılında Almanya’da doğan ve lisans eğitimini Ingolstadt (Almanya) Fachhochschule’de tamamlayan Hakan Değerli, ardından BMW Group Drive and Product Train the Trainer üzerine Yüksek Eğitmenlik Lisansı yaptı. 1999 yılından bu yana Borusan Otomotiv bünyesinde çalışan Değerli, halen aynı kuruluşta BMW / MINI Eğitim Birim Yöneticisi olarak görevini sürdürüyor. Evli ve 2 çocuk babası olan eğitmen, seyahat etmekten ve BMW ve özellikle M modellerini kullanmaktan keyif alıyor.