Site takip
Bridgestone Bridgestone Bridgestone Bridgestone Bridgestone Bridgestone

HABERLER

01.12.2009

Dünya'nın Stepnesi Yok

Dünyanın Stepnesi Yok

Bridgestone ilk olarak 1987 yılında satışa çıkardığı ve stepne lastiklerden vazgeçme felsefisini vurguladığı RFT – Run-Flat lastiklerinin 3. Neslini pazara sunuyor.

Bridgestone’un ilk olarak 1987 yılında pazara sunduğu RFT, güvenlik standartlarını geliştirmek ve doğaya katkı sağlamak amacıyla, stepne lastiklerden vazgeçme prensibiyle üretilen lastiklerin 3. nesli 2010 yılında satışa sunuluyor.

3. Nesil Run-flat lastikler RFT (Patlak yol alabilen lastik) araç hareket halindeyken hava kaybı olması durumunda sürücünün profesyonel lastik tamir servisine varıncaya kadar araba kullanılmasına imkan verir. Bridgestone'un “Patlak Yol Alabilen Lastiği” RFT ile lastik patladıktan sonra 90 km/s hız ile 80 km yol alınabilmektedir.

Bridgestone’un 3. nesil run-flat lastik teknolojisi hem çevreye hem de araç güvenliğine büyük katkı sağlıyor. Geliştirilen konfor seviyeleri ile Bridgestone’un 3’üncü nesil run-flat lastikleri, popüler küçük otomobiller ile hâlen fabrika çıkışında run-flat lastiklerin takılmadığı diğer otomobiller dâhil çoğu otomobilin ileride run-flat lastikler ile kullanılabilmesini mümkün kılacak.

Yeni karışım, soğutma kanatları ve yeni yapısı sayesinde konfor artırılırken, ağırlık ve yuvarlanma direnci azaltılan 3. Nesil RFT’nin ilk örneği S001’in 2010 ikinci çeyreğinde Türkiye pazarına girmesi hedefleniyor.

Araçlarda stepne kullanılmazsa yılda 2 milyon ton CO2 doğaya karışmayacak Araçlarda kullanılan stepne lastiklerden vazgeçme yaklaşımının doğaya katkısı konusunu araştıran Bridgestone mühendisleri, halen dünya yollarında dolaşan tüm binek araçların stepne lastiklerden vazgeçmeleri halinde doğanın her yıl 59 milyon adet stepneden kurtulmuş olacağı ve bu kadar stepne lastiğin kullanımından vazgeçilmesinin yılda 2 milyon ton CO2’nin doğaya salınımını engelleyebileceğini açıkladı.