Site takip
Bridgestone Bridgestone Bridgestone Bridgestone Bridgestone Bridgestone

HABERLER

08.06.2009

Jenson Button İstanbul'da da kazandı

Beşincisi koşulan Formula 1™ Türkiye Grand Prix'ini, şampiyona lideri Jenson Button kazandı. İngiliz sürücü, bu sezon yapılan ilk 7 yarışın 6'sını kazanarak, tarihin en iyi sezon başlangıcına imza attı.

5.338 km uzunluğundaki İstanbul Park'taki yarışa ikinci sırada başlayan Jenson Button, 1:26:24.848'lik derecesiyle bu sezon 6. kez damalı bayrağı ilk gören pilot oldu.

İstanbul'daki yarışta büyük heyecan vardı. İlk turda hata yaparak pist dışında kalan Sebastian Vettel'i geçen Button, birinciliği kaptı. İlk pit-stopların ardından Button ve Vettel arasındaki mücadele bitmeksizin devam etti. Vettel, önündeki Button'la arasındaki farkı giderek azalttı, ancak ikinci pit-stop'ta gecikince aradaki fark 8 saniyeye kadar çıktı.

Button, Schumacher'in rekorunu kırdı.

Yarışın kalan bölümlerinde sıralama değişmeyince, Jenson Button bu sezonki altıncı zaferini kazanarak, Formula 1™ tarihinin en iyi sezon başlangıcı rekorunu Michael Schumacher'in elinden aldı. Alman pilot, 2004'te 7 yarışın 6'sını kazanmış, ancak 1 tanesinde dereceye girememişti.

Podyumun 2. ve 3. sırasında ise Red Bull’dan Mark Webber ve Sebastian Vettel yer aldı.

İstanbul'da daha önce koşulan 4 yarışın 3'ünü kazanan Ferrari pilotu Felipe Massa ise, 7. sırada başladığı yarışı 6. olarak bitirebildi.

Formula 1™'de bu sezonun 8. yarışı, 21 Haziran'da Silverstone Pisti'nde koşulacak.