Kar ve Kış Lastiklerini Yıl Boyu Kullanabilir misiniz?

Kar ve Kış Lastiklerini Yıl Boyu Kullanabilir misiniz?
Aracınıza uygun lastik ebadını bulun
Lastik Ara
Fiyat listesine göz atın
Fiyat Listesi
Size en yakın hizmet noktasını bulun
Bayiler

Kar ve Kış Lastiklerini Yıl Boyu Kullanabilir misiniz?

Maalesef, tüm yıl boyunca kar lastiklerini kullanmak tavsiye edilmez. Uzun vadede, lastikleri değiştirmekten daha maliyetli olur ve aracınızın yoldaki performansını olumsuz etkileyebilirler. Bu yüzden, lastik üreticileri farklı mevsimler için farklı lastik türleri sunarlar – sizin için en iyi seçeneğin ne olduğunu, iklim, sürüş tarzınız ve performans ihtiyaçlarınızı içeren pek çok faktör belirler.

Aşağıda, kış lastiklerinin yıl boyunca kullanılmasının neden önerilmediğine dair bir kaç sebep bulabilirsiniz. Ayrıca eğer lastikleri çıkartıp takmaktan yorulduysanız, bu süreci kolaylaştırabilecek bir fikir de ekledik.

Öncelikle, Kış Lastiği nedir?

Çivili ya da çivisiz, tüm kış lastikleri, aşırı soğukta ve buzlu, karlı, sulu karlı yollarda daha iyi yol tutuşu sağlayacak şekilde üretilmektedir. Kauçuk daha yumuşak kalma özelliğine sahiptir; bu da onu daha esnek yapar ve lastiğin, aşırı soğuk hava şartlarında yola daha iyi uyum sağlamasına imkan verir. Daha derin dişler ve özel sırt desenleriyle birleştiğinde, bu özellik, kış/kar lastiklerini sert kış havası ve aşırı soğukta sürüş için ideal hale getirir.

Tenis ayakkabısı benzetmesini kullanabiliriz. Evet, tenis ayakkabılarını, sahilde de karda da giyebilirsiniz, ama sahilde parmak arası terlik giymek, karda ise bot giymek daha iyi olmaz mı? Kış lastikleri, arabanız için kar botları gibidir.

Neden Yıl Boyu Kış Lastikleri Kullanmamalısınız?

Kış lastikleri, soğuk havalar ve kış yağışları için özel olarak tasarlanmıştır. Havalar ısınınca, buzda çekişi kolaylaştıran keskin uçlara veya karda ilerlemeyi sağlayan ekstra diş derinliğine ihtiyacınız kalmaz. Aşağıda, kış lastiklerinin yıl boyunca kullanılmasının neden önerilmediğine dair bir kaç sebep bulabilirsiniz.

  • Sıcak ve kuru zeminde daha hızlı aşınmaları: Kış lastiklerinin kauçuk sırtları, dört mevsim ve yaz lastiklerininkinden çok daha esnektir. Kışın çekişi kolaylaştıran esnek kauçuk sırt, sıcak havalarda hızla aşınır. Dört mevsim ve yaz lastikleri, sıcak havalara dayanacak şekilde yapılır, dolayısıyla daha uzun sürede aşınırlar.
  • Performansın düşmesi: Sıcak havada, kış lastikleri, dört mevsim ve yaz lastikleriyle aynı yol tutuşu sağlamazlar. Hızlı bir manevra yapmanız gerektiğini ve lastiklerinizin yumuşak ve gözenekli olduğunu hayal edin. Bir kış lastiğinden, sıcak havada hızlı bir tepki alamazsınız. Kış lastiklerinin, kar ve buzda yol tutuş için bu esnekliğe ihtiyacı vardır ama sıcak havada aynı şekilde işe yaramazlar.

Kış lastiklerinin özel bileşimleri ve sırt desenleri, sıcak havada en iyi performansı verecek ve en az aşınmayı sağlayacak şekilde tasarlanmamıştır. Genel olarak, kış lastiğinin sırtı ne kadar yumuşak olursa, sıcak havalarda o kadar hızlı aşınır. Kış lastiklerini, kış bittikten sonra kullanmaya devam ederseniz, yenileyeceğinizden daha erken bir tarihte yenilemek zorunda kalırsınız.

Bu yüzden, kış lastiklerini yıl boyunca kullanmak, sadece kışın kullanmaktan daha maliyetli olur. Lastikler ne kadar erken aşınırlarsa, o kadar erken yenilemeniz gerekir.

Lastik Değiştirmeyi Kolaylaştırmanın Yolları

Eğer lastikleri takıp çıkarmaktan yorulduğunuz için kış lastiklerini yıl boyu kullanmayı düşünüyorduysanız, size zaman ve para tasarrufu sağlayabileceğiniz bir fikir verebiliriz. Mevcut tekerleklerinizle aynı çapa ve cıvata modeline sahip tekerlekler alın. Kar lastiklerinizi, yeni aldığınız tekerleklere takın ve kış gelene kadar uygun bir yerde saklayın.

Lastiklerinizi her mevsim değiştirmek yerine, bir teknisyene tekerlekleri değiştirtin. Bu, kar lastiklerini her mevsim takıp çıkarmaktan daha hızlı ve daha düşük maliyetli bir alternatiftir.