Elektrikli Araç Lastikleri

Elektrikli Araç Lastikleri
Aracınıza uygun lastik ebadını bulun
Lastik Ara
Fiyat listesine göz atın
Fiyat Listesi
Size en yakın hizmet noktasını bulun
Bayiler

Elektrikli araçlar, İçten Yanmalı Motorlu araçlardan farklı mıdır?

Elektrikli araçlar, İçten Yanmalı Motorlu araçlardan farklı mıdır?

Elektrikli ve İçten Yanmalı Motorlu araçlar arasında lastik özellikleri yönüyle 4 temel fark vardır:

  1. Elektrikli araçlarda kullanılan bataryanın ilave ağırlığı nedeniyle elektrikli araçlar İçten Yanmalı Motorlu araçlara göre genellikle daha ağırdır. Bundan dolayı Elektrikli araçlara takılacak lastiklerin araç üreticisinin belirlediği Yük Taşıma Kapasitesi ile uyumlu olması gereklidir.
  2. Elektrikli araçlarda motor olmadığı için daha az araç içi kabin gürültüsü mevcuttur, bu sebeplelastik ses seviyesi kabin içerisinde daha fazla hissedilebilir.
  3. Elektrikli araçlardaki yüksek tork kuvvetiyle, özellikle kalkışta yaşanan yüksek ivmelenmenin lastiklerde daha hızlı aşınmaya sebep olabilir.
  4. Elektrikli araçlarda, lastiklerin enerji verimliliğinden etkilenen şarj başına bir sürüş menzili vardır.

Elektrikli araçlar (EV) için özel lastik gerekir mi?

Elektrikli araçlar için özel bir lastik zorunluluğu bulunmamaktadır. Tüm Bridgestone lastikleri hem İçten Yanmalı Motorlu (Internal Combustion Engine:ICE) araçlarda hem de Elektrikli araçlarda (Electrical Vehicle:EV) kullanılmak üzere tasarlanmıştır.

"EV Ready" nedir?

"EV Ready" ifadesi, lastiğin Elektrikli veya Hibrit araçların ihtiyaçlarını karşılayabilecek kapasitede olduğunu gösterir. Bununla birlikte bu lastikler İçten Yanmalı Motorlu araçlarda da kullanılabilir.

ENLITEN nedir?

Önceki nesil lastiklere kıyasla sürdürülebilirliğe katkı sağlayarak sınıfının en iyi performans değerlerini sunan lastiklerin geliştirilmesini amaçlayan teknolojiler bütünüdür. ENLITEN teknojisi; lastik ağırlığında azalma ve daha uzun bir lastik ömrü sağlayarak, CO2 salımının önemli ölçüde azalmasını amaçlamaktadır.

ENLITEN teknoloisi ile üretilen tüm lastikler Elektrikli araçlara özel olarak tasarlanmış olup aşağıdaki iyileştirmeleri kapsamaktadır:

  • Lastik ağırlığında %20'ye varan azalma,
  • Düşük yuvarlanma direnci ile Elektrikli araçların batarya ömründen tasarruf( yuvarlanma direncinde %30'a varan iyileşme),
  • Elektrikli araçlarda yüksek tork kuvvetiyle, özellikle kalkışta yaşanan yüksek ivmelenmenin lastiklerde sebep olacağı aşınmaya karşı üstün performans, mükemmel yol tutuşu ve kontrolü ile arttırılmış lastik ömrü,
  • Elektikli araçların doğasına uygun olacak şekilde düşük lastik gürültüsü sağlar.

Binek ve 4x4(SUV) araçlarda Turanza 6, hafif ticari araçlarda ise Duravis Van desen aileleri ENLITEN teknoljisi ile üretilmiş olup bu desen ailelerindeki tüm lastikler, Elektrikli araçların ve elektrikli araç kullanıcılarının beklentilerini karşılayacak şekilde tasarlanmıştır

Elektrikli araçlara özel lastiğe ihtiyaç var mı?

Elektrikli veya Hibrit araç müşterisi için lastik verimliliği ve araç performans verimliliği daha öncelikli olabilirken, bu ihtiyaç İçten Yanmalı Motorlu araçlar için de benzer şekilde mevcuttur. Bridgestone, yüksek düzeyde verimliliğin yanı sıra uzun lastik kullanım ömrü, yüksek düzeyde yol tutuşu ve sürüş konforu sağlar.

Elektrikli veya Hibrit aracım için satın almam gereken belirli bir lastik var mı? Elektrikli veya Hibrit aracım için satın alınabilecek en iyi lastik hangisidir?

İhtiyaçlarınıza ve önceliklerinize bağlı olmakla birlikte Bridgestone’un yeni desen aileleri olan Turanza6 ve Duravis Van lastikleri İçten Yanmalı Motorlu, Hibritler ve Elektrikli araçlar göz önünde bulundurularak tasarlanmış ve her üç müşteri grubunun da ihtiyaçlarına göre optimize edilmiştir. Özel ihtiyaçlar ve istekler her müşteri için farklılık gösterse de, Elektrikli araçlara yönelik lastik gereksinimleri genel olarak İçten Yanmalı Motorlu araçlara benzemektedir.