Site takip
Bridgestone Bridgestone Bridgestone Bridgestone Bridgestone Bridgestone

Yanak Markalama

Yanak Markalama

Kesit Genişliği

Standarda uygun tasarlanmış ve şişirilmiş bir lastikte; kabartma yazılar, koruyucu şeritler ve yanaktaki benzeri diğer kabartmalar hariç, dıştan dışa yanaklar arasında kalan en geniş mesafedir. Lastik genişliği, jantın genişliğine bağlı olarak değiştiğinden, kesit genişliğinin ölçüldüğü jantın değeri belirtilmelidir.

Kesit Oranı

Kesit yüksekliğinin, kesit genişliğine yüzde olarak oranıdır ve kesit yüksekliği / kesit genişliği bölümünün 100 ile çarpılmasından elde edilir. Kesit oranı azaldıkça, lastiğin kesit yüksekliği azalır. Kesit oranı 80, 75 ve 60 gibi rakamlarla gösterilir. Lastikler; kesit oranlarına göre 80 serisi, 70 serisi, 65 serisi şeklinde sınıflandırılır.

Jant Çapı

Flanşlar üzerinde lastik topuklarının oturduğu dairenin çapıdır.

Yük İndeksi

Lastiğin üreticisi tarafından belirlenen kullanım koşullarında 210km/s ve daha düşük hızlarda lastiğin hız sembolü ile belirtilen hızda taşıyabileceği azami yükü belirten rakamsal koda denir. Aracı çıkabileceği azami hızın 210km/s'den daha fazla olması durumunda (lastiğin hız sembolünün uygun olması koşuluyla), lastiğin yük taşıma kapasitesi Yük Kapasitesi - Hız Tablosu'nda gösterildiği gibi azalacaktır.